Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rocznice literackie

 


 

WILLIAM SHAKESPEARE

Angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Uznaje się go za poetę narodowego Anglii. Sztuki Szekspira zostały przetłumaczone na wszystkie najważniejsze języki nowożytne.
Prace tego autora miały ogromny wpływ zarówno na teatr w jego czasach, jak i ten współczesny.

Autor licznych sztuk m.in. ,,Makbet", ,,Romeo i Julia", ,,Komedia omyłek", ,,Stracone zachody miłości", ,,Poskromienie złośnicy", ,,Dwaj panowie z Werony", ,,Sen nocy letniej Juliusz Cezar", ,,Hamlet", ,,Otello". Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości.

 

(ur. 23 kwietnia 1564 r. w Stratfors-upon-Avon)
(zm. 23 kwietnia / 3maja 1616 w Stratfors-upon-Avon)

 

460. rocznica urodzin

 

 


Rok 2024 ogłoszono: 

 

      *  Rokiem Marka Hłaski  (90. rocznica urodzin; 55. rocznica śmierci),
   
*  Rokiem Melchiora Wańkowicza  (132. rocznica urodzin; 50. rocznica śmierci),
   
*  Rokiem Witolda Gombrowicza (120. rocznica urodzin; 55. rocznica śmierci),
   
*  Rokiem Czesława Miłosza (113. rocznica urodzin; 20. rocznica śmierci),

Ponadto Rok 2024 został ogłoszony Rokiem:

* Arcybiskupa Antoniego Baraniaka
Romualda Traugutta
Wincentego Witosa
Zygmunta Miłkowskiego
Rodziny Ulmów
Kazimierza Wierzyńskiego
Polskich Olimpijczyków.

 

 

Marek Hłasko

W 2024 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica jego urodzin. Ten wybitny prozaik i autor scenariuszy filmowych został doceniony za „uniwersalny wymiar twórczości”. W uchwale podkreślono jego „wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników” oraz podano, że „był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata”. Przypomniano o debiucie opowiadań „Baza Sokołowska” i „Pierwszy krok w chmurach”. Wspomniano o emigracji i kolejnych utworach „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.

 

Melchior Wańkowicz

Jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu. Jak określono w uchwale „był wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa”, który „opisując rzetelnie rzeczywistość służył wspólnocie”. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci. W uchwale przypomniano czas, w których tworzył i utwory z tym związane takie jak „Sztafeta”, „Dzieje rodziny Korzeniowskich”, „Westerplatte”, „Bitwa o Monte Cassino”. Przytoczono też cykl „Od Stołpców po Kair”, który był zapisem jego własnych losów i zbiorem reportaży o spotkanych Polakach, losach emigrantów i tworzeniu wojsk polskich”. 

 

Witold Gombrowicz

„Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” – tak zapisano w uzasadnieniu uchwały. W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin pisarza.

 

Czesław Miłosz

Hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę. W 2024 roku W dwudziestą będzie obchodzona 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza. W uchwale podkreślono, że „jako pisarz i myśliciel stał się jednym z największych autorytetów intelektualnych. Jego twórczość zakorzeniona w najwspanialszych wieloetnicznych tradycjach polskiej kultury reprezentuje zarazem dziedzictwo Europy Środkowo-Wschodniej, narodów, których udziałem było doświadczyć i zmagać się ze skutkami nazizmu i komunizmu. Zarazem w swojej twórczości Miłosz przekracza granice kultur, gatunków i języków: był znawcą i tłumaczem Biblii, poezji polskiej, europejskiej i amerykańskiej, a nawet dzieł Dalekiego Wschodu. Światowe uznanie przyniósł mu, wydany we wczesnych latach 50. na emigracji tom esejów „Zniewolony umysł”, który stanowi przenikliwą, do dziś nietracącą na aktualności analizę świadomości porażonej przez totalitarne utopie jedną z najważniejszych książek XX w”.

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek   8.00 - 18.00

wtorek   8.00 - 14.00

środa   8.00 - 14.00

czwartek   8.00 - 18.00

piątek   8.00 - 16.00

 

Katalogi on-line:

  • Katalog biblioteki w Słupnie.


  • Katalog centralny powiatu.


  • Katalog biblioteki wojewódzkiej.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 67

W poprzednim tygodniu: 73

W tym miesiącu: 279

W poprzednim miesiącu: 278

Wszystkich: 24983